W dniu 29 sierpnia 2020 r. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej w Gospodarstwie Agroturystycznym „Torfowisko” w Wójtostwie, zorganizowało warsztaty zielarskie.

W czasach średniowiecza, rozwój ziołolecznictwa kontynuowany był w chrześcijańskich klasztorach w ramach tradycji zakonnej, szczególnie benedyktyńskiej. Zioła były hodowane w ogródkach przyklasztornych. Rozwinęła się wtedy sztuka prowadzenia bardzo obszernych i bogato ilustrowanych zielników będących swoistymi katalogami roślin leczniczych. W dobie renesansu zielarstwo przestawało już być domeną zakonników. Pojawiać się zaczęli aptekarze, olejkarze, ”łowcy ziół”, a przede wszystkim lekarze-botanicy.

Zioła obecnie są wykorzystywane wszechstronnie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym, oraz w rolnictwie ekologicznym. Nadal mogą one być stosowane i są w formie herbatek lub napojów, syropów, odwarów, nalewek, olejków leczniczych, maści, kremów, kropli, kompresów, kąpieli. W naszym klimacie rośnie około 130 gatunków w stanie naturalnym, a około 60 gatunków jest uprawiana na plantacjach. W programie rolnictwo ekologiczne, zioła zakwalifikowano razem z warzywami i ujęto w dopłatach w krajowym Programie Rolno-Środowiskowym w pakiecie rolnictwo ekologiczne. Obecnie obserwuje się powrót do ziołolecznictwa. Około 35% leków jest pochodzenia roślinnego i uznawane są na równi z lekami chemicznymi

W trakcie warsztatów pani Teresa Tomaszewska – właścicielka punktu zielarskiego „OAZA” w Hucie Szklanej gm. Bieliny przekazała informacje dotyczące tematyki zielarstwa i ziołolecznictwa, w tym głównie:

  • pozyskiwanie surowców zielarskich ze stanu naturalnego i upraw polowych
  • zastosowanie ziół w żywieniu i dietetyce
  • prawne uwarunkowania stosowania leków ziołowych i suplementów diety.

Spotkanie mało celu przygotowanie do zainteresowania zielarstwem w tym: uprawy roślin leczniczych i przyprawowych, suszenia oraz przechowywania, standaryzacji i oceny jakości surowców zielarskich. W trakcie spotkania odbyły się także zajęcia terenowe z rozpoznawania roślin zielarskich w ogródku gospodarstwa agroturystycznego.

W spotkaniu uczestniczyła także pani Małgorzata Fortuńska, która prowadzi gospodarstwo rolne, z którego pozyskuje surowce do robienia herbatek ziołowych, mydełek i świec.

 Warsztaty zielarskie zostały przeprowadzone w ramach projektu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckie, dofinansowanego przez Lokalną Grupę Działania „Białe Ługi” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020 w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność „Na działania promujące pasje mieszkańców”, nawiązującego do życia Daleszan po uzyskaniu praw miejskich w 1569 roku.

Koordynator : St. Golmento