W dniu 27.09.2020r. w Świetlicy Wiejskiej w Niwach odbyło się podsumowanie zadania pod nazwą „NASZE PASJE – TO ŻYCIE DALESZAN PO UZYSKANIU PRAW MIEJSKICH
w 1569 ROKU”, realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej w okresie od 4.07.2020 do 30.09.2020 r.

Operacja zrealizowana została w ramach umowy o przyznaniu pomocy nr  16/2020/G na realizację zadania pod nazwą. „Nasze pasje  - to życie Daleszan po uzyskaniu praw miejskich w 1569 roku”  realizowanego w ramach projektu grantowego – przedsięwzięcie nr 1.3.4 w ramach  poddziałania  „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zawarta w dniu 03.07.2020 roku. Zadanie zostało zrealizowane finansowo za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Białe Ługi” z siedzibą w Trzemosnej. Całkowite koszty zrealizowanego zadania wynoszą  17188,06 zł. w tym kwota pochodząca z dotacji 14951,10 zł. a  pozostałe koszty stanowią wkład  własny TPZD.

 

Dziś kierujemy serdeczne podziękowania dla Prezesa Zarządu LGD “Białe Ługi” pana Zdzisława Pniewskiego i dyrektora biura pana Witolda Kowala oraz Przewodniczącego Rady Lokalnej Grupy Działania “Białe Ługi” pana Dariusza Meresińskiego.

W ramach zadań przeprowadzono:

  • warsztaty umiejętności rzemieślniczych z zakresu kowalstwa, bartnictwa, kuchni chłopskiej i dworskiej oraz zielarstwa, w których uczestniczyło 57 osób. Warsztaty przeprowadzono przy udziale Stowarzyszenia „Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej” gmina Bieliny. Serdeczne podziękowania dla pani Anny Łubek za pośrednictwem dziś obecnej pani Katarzyny Witkowskiej.

  • spotkania szkoleniowe na temat historii średniowiecznych Daleszyc, przeprowadzone w formie wykładów przez Agatę Łojek, w których uczestniczyło 63 osoby.
  • zakupiono 6 kompletów strojów rzemieślniczych i 4 komplety strojów dworskich nawiązujących do okresu XV wieku czyli na przełomie średniowiecza i renesansu.
  • w dniu 23.09.2020 roku Zarząd na podstawie parag. 30 Statutu TPZD powołał pełnomocnika oraz zatwierdził regulamin „Bractwa Daleszan”, które będzie zrzeszać różne zawody rzemieślnicze, artystów i inne osoby zainteresowane udziałem w pokazach inscenizacji życia i pracy dawnego miasteczka Daleszyce. 
  • W ramach promocji zadania opracowano i wydrukowano ulotki, plakaty i banery, które zostały rozprowadzone wśród uczestników i sołectw gminy Daleszyce. Informację o projekcie przekazano także do gospodarstw agroturystycznych gminy Daleszyce. Niedawno powstała strona tpz-daleszyce.pl zawiera informacje z realizacji różnych wydarzeń w ramach projektu. Dodatkowa promocję projektu prowadzono na stronie FB TPZD, stronach Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Urzędu Gminy Miasta i Gminy w Daleszycach oraz poprzez artykuły w czasopiśmie „Głos Daleszyc”.


Warsztaty i spotkania szkoleniowe odbywały się najczęściej na powietrzu w grupach do 15 osób, w gospodarstwach agroturystycznych przy zachowaniu warunków sanitarnych. Zainteresowane osoby potwierdzały udział w warsztatach poprzez wypełnienie karty zgłoszenia na  e-mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub poprzez smsy na wskazany telefon komórkowy. Koordynatorem projektu był Stanisław Golmento – sekretarz Zarządu TPZD, który działania przeprowadził w formie pracy społecznej i wolontariatu.

S.G.