Mamy plan na powstanie „Mobilnej Osady Średniowiecznej w Daleszycach”.
Miło nam poinformować, iż wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej pod nazwą „Mobilna Osada Średniowieczna w Daleszycach”, dzięki wsparciu Burmistrza Dariusza Meresińskiego, złożony do Lokalnej Grupy Działania „Białe Ługi” uzyskał 23 punkty i został przyjęty do dofinansowania ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020 w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność”, na Przedsięwzięcie: Rozwój i promocja obszaru z wykorzystaniem zasobów dziedzictwa kulturowego i/lub naturalnego LGD.
Projekt „Mobilna Osada Średniowieczna w Daleszycach” zakłada przygotowanie techniczne i choreograficzne mieszkańców gminy do utworzenia kilkuosobowej grupy tańca dawnego, która będzie towarzyszyć rzemieślnikom średniowiecznym w inscenizacjach życia i zwyczajów średniowiecznych organizowanych przez „Bractwo Daleszan”, powołane przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej we wrześniu 2020 roku. Inscenizacja zostanie przeprowadzona podczas imprezy plenerowej w Daleszycach „Jarmark na św. Michała” we wrześniu 2021 roku. Realizacja projektu będzie odbywać się od 02 sierpnia do 30 października 2021 roku. Projekt zakłada organizację kilku zadań takich jak:
- Organizację w sierpniu 2021r. spotkania z gościem: dr. hab. Sylwią Konarską-Zimnicką – wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, autorką wielu publikacji na temat tańca średniowiecznego w Polsce.
- Warsztaty taneczne tańca dawnego, przeprowadzone przez instruktora tańca Zespołu Tańca z Szydłowa. Uczestnicy (grupa 8 osób) podczas zajęć nauczą się opracowanego układu choreograficznego. Warsztaty odbędą się w terminie sierpień - wrzesień 2021 roku. W wydarzeniu weźmie udział 8 osób.
- Zorganizowanie przygotowania pedagogicznego dla rzemieślników do zajęć z dziećmi
i młodzieżą, poprzez kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu. Zajęcia odbędą się w miesiącu sierpień - wrzesień 2021 roku i uczestniczyć będzie 6 osób, zrekrutowanych do funkcjonowania Mobilnej Osady Średniowiecznej. Skierowanie na kurs poprzedzi ogólnodostępna rekrutacja, uwzględniająca predyspozycje do wykonywania rzemiosła. - Pokaz inscenizacji życia i pracy w średniowiecznym miasteczku, podczas imprezy plenerowej „Jarmark na św. Michała” w Daleszycach . W trakcie inscenizacji planuje się także pokaz tańca dawnego w strojach historycznych.
- Zakup wyposażenia i narzędzi dla rzemieślników „Mobilnej Osady Średniowiecznej”.
Należy wspomnieć, iż Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej w dniu 23.09.2020 roku powołał „Bractwo Daleszan”, którego celem jest:
- Promocja ziemi Daleszyckiej,
- Propagowanie postaw i wartości patriotycznych,
- Krzewienie wiedzy na temat dziedzictwa, tradycji i historii Polski,
- Popularyzacja i wspieranie edukacji historycznej ziemi Daleszyckiej,
- Organizacja inscenizacji życia i zwyczajów oraz pracy mieszkańców w latach 1569-1869r kiedy miasto Daleszyce posiadało po raz pierwszy prawa miejskie.
- Zachowanie dziedzictwa niematerialnego poprzez kultywowanie dawnych tradycji
i zwyczajów, rękodzieła artystycznego, folkloru, gwary.
Mając na uwadze projekt i działanie „Bractwa Daleszan” zapraszamy już dziś osoby chętne do udziału w warsztatach tańca dawnego. Powstaną dwie grupy taneczne tj. osoby młode w wieku 12-18 lat oraz grupa dorosła powyżej 18 lat.
Jeśli chodzi o rzemieślników to są to takie zawody jaki : kowal, stolarz, pszczelarz, zielarka i kucharka. Poszukujemy kogoś jako szewca lub wikliniarza – osoba wykonująca kosze i koszyczki z wikliny lub wierzby. W ramach tych rzemiosł jest już kilka osób, które uczestniczyły w zajęciach w 2020 roku. Inne mogą dołączyć jako pomocnicy – terminatorzy, którzy później będą awansowani na czeladników lub mistrzów rzemiosła.
Zainteresowane osoby uczestnictwem w „Bractwie Daleszan” prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy na stronie internetowej: www.tpz-daleszyce.pl, poprzez e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 607091130
Zapraszam
Stanisław Golmento
Sekretarz Zarządu TPZD