W dniu 17 czerwca 2021 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy odbył się piknik pod hasłem „Animacje eko historyczne”, organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej, a dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Celem imprezy było nawiązanie  do zwyczajów i historii mieszczańskich dawnych miasteczek Rakowa, Daleszyc i Pierzchnicy. W ramach pikniku edukacyjnego z konkursami na temat historii wymienionych miast, prowadzenia dawnych zabaw animacyjnych oraz degustacji starodawnych potraw i wyrobów pod okiem Pani Alicji Furmanek – Prezes TPZD. W pikniku były także zmagania sportowe i inne atrakcje dla dzieci, które Szkoła Podstawowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Pierzchnicy połączyły w ramach Dnia Dziecka i bezpiecznych wakacji.

Dodatkowo włączyły się różne instytucje takie jak Lokalna Grupa Działania „Białe Ługi” z siedzibą w Trzemosnach, Odział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia i Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach a degustowane wyroby masarskie pochodziły z Masarni Pani Henryki Zychowicz w Daleszycach.

W dniu pikniku dominował klimat historii miasta Pierzchnicy, która jako miasto królewskie została założona przez Kazimierza III Wielkiego na prawie magdeburskim pomiędzy 1359 a 1370 rokiem. Jak podają źródła historyczne w 1862 r. powstała w Pierzchnicy manufaktura wyrabiająca ceramikę użytkową z gliny. Były to produkty glazurowane, zdobione rytem, a produkcja była duża, oparta na złożach gliny dowożonej wozami konnymi ze wsi Rudki Małe, Potok i Brzeziny. W 1869 r. za wielką pomoc powstańcom styczniowym, Pierzchnica utraciła prawa miejskie. W dniu 1 stycznia 2019 roku status miasta Pierzchnicy został przywrócony. O tym wszystkim przypomniała uczestnikom pikniku historyk i wiceprezes Zarządu TPZD – Teresa Dziopa.

Wystawa pokonkursowa „Zabytki mojej gminy” i konkurs wiedzy o Pierzchnicy cieszyły się zainteresowaniem uczniów i przypominały o dawnych latach świetności miasteczka Pierzchnicy.

Nic też dziwnego, że na terenie Szkoły w tym dniu było wiele osób w dawnych strojach historycznych. Spotkać można było damy dworskie, szewca, zielarkę,  kucharkę , pszczelarza i czarownice, którzy bawili się razem z dziećmi.

Ciągle powracano do dawnych zabaw dla dzieci. Aby to pokazać nasi goście w osobach : Pani Niedziela reprezentująca LGD „Białe ŁUGI”, Piotr Makuch – dyrektor Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy i Marek Skuza – zaprzyjaźniony literat, stanęli do konkursu toczenia fajerki.

ale najlepszy okazał się dyrektor Szkoły

Podczas pikniku podkreślano ekologiczny charakter naszego otoczenia, dlatego bartnik Tomasz przekazał uczestnikom wiele ciekawostek z życia pszczół.

Bardzo oblegane było także stoisko malowania twarzy farbami ekologicznymi przez Rozalkę….

Był też mało rozpoznawalny osobnik ale po szyldzie można się dowiedzieć, ze to „misio” od Pani Henryki Zychowicz z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego w Daleszycach, którego smaczne wyroby mogliśmy degustować . Dziękujemy.

ale to chyba był osobnik męski bo fotografował się z naszą zielarką…

Okręgowy Inspektorat Pracy i Oddział Regionalny KRUS w Kielcach korzystając ze sposobności że zbliżają się wakacje promowali bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwach rolnych poprzez grę terenową i konkurs wiedzy z nagrodami pod hasłem „Bezpieczne wakacje”

Na zakończenie pikniku dzięki Lokalnej Grupie działania „Białe Ługi”, która sprawowała mecenat artystyczny, odbył się recital Marka Fijałkowskiego, solisty zespołu „Arianie”.

Na zakończenie naszych pierwszych animacji w Pierzchnicy zapraszamy na kolejne w dniu 4.07.2021 od godz. 15 na Rynku w Rakowie. Wszystkim, którzy pomogli w pierwszym pikniku w Pierzchnicy serdecznie dziękujemy.

Opracował :
St. Golmento