W dniu 4 lipca 2021 roku na rynku w Rakowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej wspólnie z Urzędem Gminy i Towarzystwem Sportowym w Rakowie zorganizowały piknik rodzinny pn. „Postaw na Rodzinę”, podczas którego promowano wartości rodzinne oraz aktywne spędzanie czasu wolnego w gronie najbliższych a także historię dawnego miasteczka Rakowa w ramach „Animacji eko historycznych” dofinansowanych przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.
Piknik otworzył Wójt Gminy Raków Pan Damian Szpak i Pani Alicja Furmanek – Prezes TPZD, którzy powitali wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości i licznie zgromadzoną publiczność a następnie przekazali dalsze prowadzenie panu Stanisławowi Golmento z TPZD.
Wśród licznych gości pikniku uczestniczyli: pan Mariusz Ściana Członek Zarządu Powiatu w Kielcach, pan Witold Kowal Dyrektora Biura LGD „Białe Ługi”, Ksiądz Proboszcz Paweł Mackiewicz, radni Gminy Raków oraz Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej w składzie Alicja Furmanek - Prezes, Teresa Dziopa - Wiceprezes, Anna Stępień - Skarbnik i Stanisława Golmento Sekretarz.
Tuż po powitaniu Pan Mariusz Ściana ze Starostwa Powiatowego w Kielcach rozdał dzieciom pominki
Uczestnicy pikniku mogli zagrać w wielkoformatową grę planszową o tematyce regionalnej, wziąć udział w konkursie wiedzy o dawnym Rakowie, a dla najmłodszych malowanie twarzy oraz wiele zabaw i animacji, które prowadzili animatorzy ucharakteryzowani na postacie z legend - czarownice świętokrzyskie i zbója Tewela. Na stoiskach tematycznych dzieci i rodzice mogli zapoznać się z dawnymi zawodami kucharki i kowala oraz pobawić się wyjątkowo z czarownicami i zbójem Tewelem z Góry Zamczysko koło Widełek.
Podczas festynu uczestnicy mogli również spróbować starodawnych wyrobów masarskich z Zakładu Masarskiego Pani Henryki Zychowicz z Daleszyc.
Uczestnicy pikniku mogli również korzystać ze stoisk informacyjnych różnych instytucji takich jak : KRUS i PIP w Kielcach gdzie promowano bezpieczeństwo dzieci na wsi w czasie wakacji. Poza informacjami i wydawnictwami przekazywanymi na stoiskach, przeprowadzono także konkurs wiedzy pod nazwą „Bezpieczne wakacje w gospodarstwie” w ramach którego Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach ufundował piórniki z wyposażeniem a współpracujący w tym przedsięwzięciu Odział Regionalny KRUS w Kielcach dołożył kamizelki odblaskowe.
Podczas pikniku zaprezentowali się również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakowie którzy wystawili swoje maszyny bojowe oraz umożliwili dzieciom i młodzieży zapoznanie się podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.
Na stoisku Świetlicy Środowiskowej w Rakowie można było uczestniczyć w konkursach plastycznych i działaniach w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej – „Postaw na rodzinę” , na którym dostępne były materiały informacyjno-edukacyjne.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko kowala z Gospodarstwa Agroturystycznego „Kuźnia” w Hucie. Pan Henryk Kot działa społecznie w „Bractwie Daleszan” przy TPZD, które promuje pamięć i historię średniowiecznych miasteczek oraz rzemieślników wtedy pracujących.
W czasie pikniku ze strony Gminy Raków zorganizowano liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży: konkursy plastyczne o tematyce profilaktycznej z nagrodami, wielkoformatowe puzzle, gry i zabawy zręcznościowe. Dla najmłodszych uczestników przygotowano strefę dmuchanych zjeżdżalni oraz watę cukrową.
Do uatrakcyjnienia działań Klub Senior+ w Rakowe oraz Edyta z Klubu Młodzieżowego TPZD dla dzieci prowadzili malowanie twarzy i zaplatanie kolorowych warkoczyków.
Wspomnienia z historii dawnego miasteczka ariańskiego Rakowa, dokonała pani Teresa Dziopa - Wiceprezes TPZD. Jak wspomniała jego początki datuje się na rok 1567, gdy kalwin Jan Sienieński, kasztelan żarnowski, wystawił kontrakt lokacyjny powołujący do życia miasto Raków. Właściciel obdarzył osadników wieloma przywilejami, m. in. gwarantował im swobodę wyznania i popierał rozwój rzemiosła. Korzystne warunki osadzania się w Rakowie szybko zaowocowały wzrostem liczby ludności wśród której byli także różnowiercy. Już w 1575 r. uchodził on za znaczący ośrodek kulturalny i gospodarczy w ówczesnej Polsce i Europie. W XVIII wieku miasteczko wskutek ograniczenia swobody wolności miasteczko chyliło się ku upadkowi a ostatecznie w 1869 roku ukazem carskim zostało pozbawione praw miejskich za pomoc powstańcom styczniowym. Po zapoznaniu uczestników pikniku z ciekawą historią ariańskiego Rakowa przeprowadzono konkurs wiedzy „Z historią dawnego Rakowa”, w którym 6 laureatów otrzymało nagrody wręczone przez Panią Alicję Furmanek – Prezes Towarzystwa przyjaciół Ziemi Daleszyckiej. Nagrody zostały ufundowane w ramach projektu TPZD pod nazwą „Animacje eko historyczne” – dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.
Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyło się „toczenie fajerki”. należy wspomnieć, iż w czasach kiedy nie było specjalnych zabawek dla dzieci, rodzice pozwalali na używanie do zabawy różnych naczyń czy też narzędzi używanych w domu. Fajerka to okrągła część metalowych obręczy żeliwnych, przykrywających otwór w żeliwnej płycie kuchennej. Można je zakładać i zdejmować przy pomocy pogrzebacza w kształcie haczyka, czyli hakowato zagiętego drutu z rączką. Zastosowanie fajerek umożliwiło stawianie bezpośrednio na ogniu garnków różnej wielkości i regulację ilości docierającego do nich ciepła. Prawdopodobnie to wynalazek angielski z drugiej połowy XVIII w. Podczas pikniku kilka osób na czele z Panem Wójtem próbowało „toczyć fajerkę”- dla zabawy.
Wiele osób w tym także dzieci chętnie bawiło się ze Zbójem Tewelem…. czyżby zbójowanie się im podobało ? Nie, nie - to na pewno gra planszowa LGD „Białe Ługi” pod nazwą „Droga strachu” do której zachęcał Zbój i czarownice się dzieciom podobała. A jeśli ktoś przeszedł tą drogę to otrzymywał słodycze i stąd Zbój przechytrzył dzieciaki….
Zabawy i uciechy dla dzieci było wiele do późnych godzin wieczornych, bo poza strefą dmuchanych zjeżdżalni, były przejazdy kucykiem, dużo zabawy na nowo otwartym placu zabaw oraz były dostępne smaczne lody i watę cukrową.
Podsumowanie wydarzenia umilił wszystkim wspaniały występ muzyczny kapeli ludowej „Sie ma”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie, wspólną zabawę i pomoc.
Razem udało się nam zrobić coś fajnego dla lokalnej społeczności z Rakowa. Zapraszamy na kolejny piknik w dniu 1.08.2021r. od godz. 16 na Rynku w Daleszycach
Opracował St. Golmento z TPZD.