W dniu 1.08.2021r. na Rynku pod patronatem Starosty Kieleckiego i Burmistrza Miasta i Gminy w Daleszycach odbył się piknik edukacyjny pod nazwą „Animacje eko-historyczne” wzbogacone o „Spotkanie z pasją”, w czasie którego główna problematyką była historia Ziemi Daleszyckiej. Publiczność przywitali znakomici goście w osobach: Pani Dr hab. Sylwia Konarska-Zimnicka z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Zdzisław Pniewski – Prezes LGD „Białe Ługi”, Witold Kowal – Dyrektor LGD „Białe Ługi”, Dariusz Meresiński – Burmistrz Miasta i Gminy w Daleszycach, Barbara Sodel – Prezes Banku Spółdzielczego w Daleszycach, Teresa Dziopa – Wiceprezes TPZD oraz Paweł Toboła radny Rady Gminy w Daleszycach.
Impreza dofinansowana została z grantu Starostwa Powiatowego w Kielcach oraz Lokalnej Grupy Działania „Białe Ługi” oraz fundatorów nagród w konkursie i mecenasów programu artystycznego. Organizatorem pikniku było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej przy współpracy z Miejsko Gminną Biblioteką Publiczną i Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Daleszycach.
Pomysł na piknik „Animacje eko-historyczne” wynika z potrzeby informacji społeczeństwa o dawnych miastach średniowiecznych wokół Daleszyc. Powstawały w nich różne rzemiosła, wydobywano rudy różnych metali i rozwijały się wspólnoty mieszczańskie, które korzystały z różnych przywilejów nadanych przy zakładaniu miast. Pomysł został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach i objął historię miasta Pierzchnicy, Rakowa i Daleszyc. W ramach pomysłu budowana jest przez TPZD „Mobilna Osada Średniowieczna w Daleszycach”, która została dofinansowana grantem ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego obszarów Lokalnej Grupy Działania „Białe Ługi”. Zadanie „Spotkanie z pasją” było poświęcone prelekcji i warsztatom dotyczącym problematyki tańca, muzyki i inne formą zabawy w średniowieczu.
W Programie pikniku przewidziano między innymi:
- test wiedzy pod nazwą „HISTORIA GMINY DALESZYCE” z atrakcyjnymi nagrodami nadzorowała Komisja Konkursowa w składzie: Teresa Dziopa – Wiceprezes TPZD, Alicja Prendota – Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej, Pani Barbara Sodel – Prezes BS w Daleszycach oraz Norbert Wojciechowski – Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach. Test składał się z 15 pytań jednokrotnego wyboru oraz 5 pytań o podwyższonej trudności z dwoma lub trzema prawidłowymi odpowiedziami. Patronat nad konkursem przyjął Dariusz Meresiński – Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, który ufundował nagrodę główną. W konkursie uczestniczyło ponad 10 osób a najlepsza okazała się Teresa Filipczak z Daleszyc.
W czasie pikniku było wiele podpowiedzi dotyczących problematyki konkursu. Tuż obok namiotu rzemieślników ustawione były tablice informacyjne o historii Daleszyc a co jakiś czas o ciekawostkach przypominała nam Klaudia, która wcieliła się w damę dworską. Można było także posłuchać prezentacji Pani profesor Sylwii Konarskiej Zimnickiej a także poszperać w Internecie.
Konkurs wiedzy cieszył się zainteresowaniem i pewnie pozwolił na zapamiętanie kilku spraw dotyczących historii Ziemi Daleszyckiej czyli miasta sołectw gminy Daleszyce.
Nagrodę główną w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce wręczył Paweł Toboła – radny Rady Gminy Daleszyce
- konkursy i zabawy animacyjne dla dzieci były różnorodne i prowadzili je animatorzy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej. Animatorzy z Klubu Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej potrafią zabawić dzieci różnymi zabawami. Grupa animacyjna powstała w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego TPZD i może przyjąć zlecenie na organizację imienin, urodzin czy innych uroczystości okolicznościowych. Dysponują profesjonalnym sprzętem do organizacji zabaw. Imprezę można zamówić poprzez kontakt z TPZD na stronie internetowej: www.tpz-daleszyce.pl, na e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefon 607091130. Zapraszamy bo to jest także wsparcie działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej.
Z malowaniem twarzy wspaniale sobie radziła nasza animatorka Rozalka.
Czarująca czarownica, w którą wcieliła się animatorka Jola ciągnęła za sobą gromady dzieci.
Animator Piotrek klęknął na kolana aby dorównać dzieciom wzrostem i chyba zrozumieć ich potrzebę zabawy.
W trzech piknikach, które zostały zorganizowane przez TPZD w miejscowościach: Pierzchnica, Raków i Daleszyce towarzyszył nami „Misio Zychowicz”. Maskotka Zakładu Masarskiego Pani Henryki Zychowicz pięknie się wpisała w zabawy dla dzieci.
- degustację wyrobów masarskich i samodzielnie zrobionego masła, które prowadzone były pod kierownictwem Pani Grażyny Samburskiej przy udziale Pani Marii Meresińskiej i Klaudii Furmanek. Częstowano jak to dawniej mówiono „czym chata bogata”. Były wyroby masarskie Zakładu Masarskiego Pani Henryki Zychowicz z Daleszyc, owoce, masło zrobione przez Panie na stoisku w maselnicy tak jak to robiły nasze babcie. Ponadto można było skosztować smalcu z cebulą i ogórkiem małosolnym i napić się wody z sokiem malinowym. Czy potrzeba więcej, aby czuć się jak dawniej w kuchni na wsi?
- pokazy pracy rzemieślników takich jak kowal, bartnik, zielarka, kucharka w strojach historycznych. Właściwie to swoje stoiska zorganizowali kowal Henryk i bartnik Tomasz. Oni tez pokazywali prace dawnych rzemieślników i częstowali miodem.
Kowal Henryk ma swoją kuźnię w gospodarstwie agroturystycznym „Kuźnia” w Hucie Nowej koło Widełek. Tam też można posmakować wyrobów mleczarskich wprost z gospodarstwa rolnego.
Bartnik Tomasz bardzo ciekawie opowiadał o życiu pszczół i pożytecznym znaczeniu miodu w odżywianiu się człowieka. Chyba takie lekcje z powodzeniem mógłby przeprowadzić w szkole i nikt by się z uczniów nie nudził.
- „spotkanie z pasją” – to ciekawe opowieści Pani dr hab. Sylwii Konarskiej Zimnickiej z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w formie prelekcji na temat „Taniec, muzyka i inne formy zabawy w średniowieczu” oraz warsztatów na temat „Taniec w Polsce średniowiecznej a tańce dworskie XVI wieku”.
Mieszkańcy Daleszyc z zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach z Panią profesor.
Taniec historyczny był popularny w późnym średniowieczu i głównie w renesansie. Do tańców historycznych zalicza się tańce dworskie, które były popularne do XVIII w. na najbogatszych dworach europejskich, wśród koronowanych głów, najwyższej arystokracji i dworzan. Tańce dworskie są zaliczane do tańców historycznych. Niektóre z nich wywodzą się z tańców ludowych.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej w ramach grantu „Mobilna Osada Średniowieczna w Daleszycach” prowadzi rekrutację i nabór na warsztaty tańca dawnego, które prowadzone będą w Szkole Podstawowej w Daleszycach w miesiącu wrześniu 2021 roku w godzinach pozalekcyjnych (w małych grupach do 10 osób): uczniowie w wieku szkoły podstawowej i osoby dorosłe. W przyszłości planuje się utworzenie grupy tańca dawnego (kilka pląsów i układów choreograficznych) w inscenizacjach Osady Średniowiecznej. Zainteresowane osoby zapraszamy do zgłaszania się za pośrednictwem e-mail lub kontakt telefoniczny 607091130. Pierwsze zajęcia planowane są w dniu 4.09.2021r.
W naszym pikniku wziął także udział Pan Marek Skuza, pochodzący z Trzemosnej w gminie Daleszyce, autor „Legendy o Osance i Kamiennym Rycerzu”. legenda ta wpisuje się w grupę literackich baśni związanych z naszym regionem, która opisuje pobyt Króla Władysława Jagiełły w 1368 roku na Ziemi Daleszyckiej na Górze Kamień.
Legenda głosi, że szczycie góry Kamień Król Polski Władysław Jagiełło wraz ze swoją świtą spożywał posiłek. Szedł on z wojskiem na Św. Krzyż, aby pomodlić się przed zbliżającą się bitwą pod Grunwaldem. Na pamiątkę pobytu monarchy ludzie wykuli w ogromnych głazach stół i łóżko. Obecnie na szczycie tej Góry, od strony Trzemosnej w gminie Daleszyce znajduje się wieża obserwacyjna. Więcej o Górze Kamień: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/nowe-pomniki-przyrody-w-nadlesnictwie-daleszyce
W trakcie pikniku swoje ulubione piosenki zaśpiewali młodzi soliści z Gminy Daleszyce tj. Kornelia i Klaudiusz Kanclerz. Kornelia Kanclerz jest laureatką licznych konkursów wokalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Kształci się na Wydziale Prawa UJK w Kielcach. Klaudiusz Kanclerz w muzycznej pasji jest także laureatem licznych konkursów wokalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Gra na gitarze. W życiu zawodowym rozpoczyna karierę prawnika - jest absolwentem Wydziału Prawa UJK w Kielcach, uczestniczył w licznych konferencjach naukowych oraz przygotował wiele publikacji z dziedziny nauk społecznych. Chcielibyśmy aby Kornelia i Klaudiusz dalej śpiewali i nam umilali czas. Gratulujemy im sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.
Wszystkim instytucjom i osobom serdecznie dziękujemy za pomoc finansową i wsparcie organizacyjne a zwłaszcza:
- Pani Henryce Zychowicz z Zakładu Masarskiego w Daleszycach za przekazanie wyrobów masarskich do degustacji w czasie pikników w Pierzchnicy i Rakowie. W trakcie pikników odwiedził nas Misio Pani Zychowicz, który znakomicie bawił się z dziećmi ale także dorośli chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcie. W role misia na naszą prośbę wcielił się Rafał Solewicz. Wyroby Zakładu Masarskiego są wspaniałe a więcej można poczytać na stronie: http://zychowicz.pl/,
- Dla Zarządu i dyrekcji Lokalnej Grupy Działania „Białe Ługi” w Trzemosnej za pomoc finansową w formie mecenatu artystycznego i dofinansowanie programu artystycznego. Więcej o działaniach LGD można przeczytać: http://www.bialelugi.eu/,
- Dofinansowanie do programu artystycznego przez Firmę Budowlaną „IREX” Ireneusz Zieja z Firma wykonuje usługi budowlane a Pan Ireneusz to sympatyk Towarzystwa i społecznego działania. Zna problematykę pracy społecznej bo kiedyś był także radnym Rady Gminy w Daleszycach. Więcej: http://www.pbirex.com/index.phpmod=mod_contact&t=contactPage&pID=1&WT_sess_id=cn7ejmjb47c8d51svk32n142t0,
- Dofinansowanie do programu artystycznego przez Firmę Pana Andrzeja Stelmacha z Sukowa - właściciela Stacji Benzynowej i Sosnowego Dworku w Sukowie. Więcej: https://www.sosnowydworek.pl/,
- Dofinansowanie do programu artystycznego przekazał także Bank Spółdzielczy Daleszyce – Górno w Daleszycach, którego Prezesem jest Pani Barbara Sodel. Więcej: https://www.bsdaleszyce-gorno.pl/,
- Pani Alicji Prendocie – dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Daleszycach, za współpracę w konkursie wiedzy i ufundowanie nagród książkowych,
- Panu Norbertowi Wojciechowskiemu – dyrektorowi Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach za współprace w konkursie wiedzy i ufundowanie nagród rzeczowych.
Serdecznie dziękujemy.
Ponadto serdeczne podziękowania należą się także:
- Zarządowi TPZD w osobach: Alicja Furmanek, Teresa Dziopa, Anna Stępień, Stanisław Golmento – za bezinteresowne działanie społeczne na rzecz społeczności Daleszyc.
W piknikach w Rakowie i Pierzchnicy podjęto współpracę ponad gminną dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Kielcach. - Panu Leszkowi Furmanek - za bezpłatne użyczenie busa na dowóz rekwizytów do wszystkich trzech pikników.
- Dla Janusza Smołucha, Jana Filipczaka i Jacka Kwiatkowskiego za pomoc w rozłożeniu i złożeniu namiotu dla rzemieślników.
- Dla Barbary Jeziorskiej, Grażyny Samburskiej i Marii Meresińskiej za pomoc przy organizacji poczęstunku na stoiskach TPZD.
- Dla Joli, Klaudi, Piotrka, Klaudi z Sierakowa czyli młodych animatorów TPZD,
- Dla Pani Kariny Kanclerz za wspaniałe prowadzenie pikniku wspólnie ze Stanisławem Golmento.
- Ks. Tadeuszowi Cudzikowi – Proboszczowi Parafii w Daleszycach za wsparcie duchowe i przekazania informacji o pikniku mieszkańcom Daleszyc.
Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Dariuszowi Meresińskiemu – Burmistrzowi Miasta i Gminy w Daleszycach za przyjęcie patronatu i wsparcie organizacyjne oraz finansowe w konkursie wiedzy o historii ziemi Daleszyckiej.
Wszystkim serdecznie dziękujemy bo udało się zorganizować trzy pikniki w różnych środowiskach i gminach aby przypominać historię i miło spędzić niedzielne popołudnia.