„Nadzieja dźwiga się w porę ze wszystkich miejsc, jakie poddane są śmierci.”
Karol Wojtyła, Rozważanie o śmierci
Plakat IPN – domena publiczna
13 kwietnia celebrujemy w naszym kraju Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, dokonanej przez sowieckie NKWD na obywatelach II Rzeczypospolitej wiosną 1940 roku. Uznano to za ludobójstwo - 22 tysiące osób zostało zamordowanych, a wśród nich byli jeńcy wojenni: oficerowie, policjanci oraz leśnicy, księża, lekarze, nauczyciele i inni, którzy pełnili ważne funkcje społeczne - zasłużony dla Ojczyzny kwiat narodu.
IPN Kielce i Nasze Kielce – domena publiczna
Inauguracja 9. Marszu Katyńskiego w Kielcach - ważnego cyklicznego wydarzenia, miała miejsce na Placu Artystów, gdzie zgromadzeni mieli możliwość wysłuchania wykładu Marka Jończyka „Katyń 1940 – zbrodnia ludobójstwa”. Jak mówił pracownik naukowy kieleckiego IPN: „Wszyscy więźniowie obozów specjalnych w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku oraz więźniowie przetrzymywani w więzieniach NKWD na zachodniej Białorusi i Ukrainie byli więzieni miesiącami, inwigilowani, przesłuchiwani, poddawani działaniom operacyjnym, były też próby werbunku, które spełzły na niczym”.
Starostwo Powiatowe w Kielcach – domena publiczna
Następnie wyruszył uroczyście 9. Marsz Katyński, który przeszedł ulicami Kielc na Skwer Pamięci Ofiar Katynia na Kadzielni, gdzie odbyły się główne uroczystości 84. rocznicy zbrodni katyńskiej. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz Kielc, wojska, służb mundurowych, IPN oraz instytucji i stowarzyszeń, poczty sztandarowe, rodziny poległych w Katyniu i Sybiraków, w tym zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kielecka Rodzina Katyńska, grupy rekonstrukcyjne, delegacje szkolne uczniów, w tym z klas mundurowych. Przy pomniku Ofiar Katynia zabrzmiał Hymn Polski, na maszt wciągnięto flagę Polski, złożono biało-czerwone wiązanki i wieńce, zapalone znicze. Wspominano tamten czas
IPN Kielce, Muzeum Katyńskie – kpt. J. Bastrzyk i por. L. Głuchowski - domena publiczna
Zwracały uwagę portrety Bohaterów, związanych z Ziemią Świętokrzyską oficerów, zamordowanych przez Sowietów w Katyniu, niesione przez uczestników wydarzenia i ich rodziny. Wśród katyńskich Ofiar znaleźli się też, związani z rodziną potomków Józefa Zagrodzkiego z daleszyckiego Cisowa: kapitan Jan Bastrzyk (1887-1940) - absolwent Wydziału Finansowo-Ekonomicznego w Szkole Nauk Politycznych, uczestnik I woj. światowej i wojny 1918-1921, dowódca157. batalionu, walczący pod Warszawą i w operacji nadniemeńskiej oraz porucznik Leonard Głuchowski (1896 - 1940) - absolwent Politechniki Lwowskiej – inżynier chemik (1931), żołnierz 1 pp. Legionów, w 1918 ochotnik WP, uczestnik obrony Lwowa.
Pomnik Katyński na cmentarzu – Kielce | Obelisk na Skwerze na Kadzielni |
IPN – dom. Pub. | Starostwo Powiatowe w Kielcach – dom. pub |
Przeżywaliśmy pod pomnikiem Ofiar Katynia jako wspólnota czas zamyślenia. Golgota Wschodu – Katyń! Jak powiedział poeta: Jest tylko jedna taka świata strona, gdzie coś, co nie istnieje - wciąż o pomstę woła. O pewnym brzasku w katyńskim lasku, strzelali do Was Sowieci. Te same nad karkiem okrągłe urazy, przez które do ziemi dar odpłynął Boży” (J. Kaczmarski).
Została pustka w Naszych domach, nieutulone cierpienie bliskich, strumienie łez i wieczna tęsknota. I nasza wieczna pamięć, budująca polską tożsamość!!! Jakże wyrazić naszą wdzięczność Tym, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie w ofierze w poczuciu wierności ideałom Bóg, Honor i Polska, dając rodzinom i narodowi nieśmiertelny, ponadczasowy przykład życia i służby Ojczyźnie aż po grób?
„Jeszcze rosną drzewa, które to widziały” (J. Kaczmarski).
„Mówcie, drzewa kochane, opowiadajcie, mówcie! Drzewa milczały, tylko po ich gałęziach przebiegł dreszcz lekki, krótki, jakby z zimna nagłego” (M. Konopnicka).
Cześć i Chwała Bohaterom!!!! Niech odpoczywają w Pokoju wiecznym!
Bożena Kraj z rodziny zamordowanych w Katyniu oficerów
TPZD