"Poszliśmy do lasu my ludzie wybrani, przez główną komendę – „Wybranieccy”.
Poszliśmy, by służyć Ojczyźnie kochanej, przez ciemiężcę - wroga wojskami zalanej”
Antoni Synowiec ps Grom
Zdjęcia – Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach (FB)
30 czerwca 2024 roku, w Cisowie, odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę utworzenia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Wybranieccy”, którego dowódcą był Marian Sołtysiak - „Barabasz”. Daleszycki Cisów to miejsce, gdzie podczas II wojny światowej, w okolicznych lasach, stacjonował ten oddział partyzancki, walczący z niemieckim okupantem o wolną Polskę, wspierany przez miejscową społeczność. Tego dnia, w kościele pw. św. Wojciecha w Cisowie zgromadzili się Kombatanci, potomkowie ich rodzin, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach, Rady Sołeckiej Cisowa, Koła Gospodyń Wiejskich, radni powiatu kieleckiego, delegacje Światowego Związku Żołnierzy AK z Koła Nr 1 w Kielcach i Oddziału w Daleszycach, Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku, druhowie z OSP w Cisowie oraz dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z Cisowa i Daleszyc pod opieką nauczycieli i dyrekcji szkół, w tym zuchy i harcerze z 16. Drużyny Harcerskiej im. Oddziału Partyzanckiego AK „Wybranieccy” ze Szkoły Podstawowej im. płk. M. Sołtysiaka – „Barabasza” w Daleszycach. Licznie stawiła się społeczność Cisowa oraz przedstawiciele Kieleckiej Rodziny Katyńskiej, Klubu Gazety Polskiej - Kielce Centrum, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej, mieszkańcy gminy i powiatu kieleckiego. W asyście sztandarów odbyła się uroczysta Msza Święta za żyjących i zmarłych żołnierzy Oddziału Partyzanckiego AK – „Wybranieckich”, koncelebrowana przez proboszcza, księdza Andrzeja Kaletę i księdza prałata Franciszka Beraka, który wygłosił poruszającą serca homilię.
Zdjęcia – Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach (FB)
Po odczytaniu wiersza Wojciecha Kołodzieja - syna Tadeusza Kołodzieja ps. „Aluś”, a dotyczącego wojennej rzeczywistości i walki „Wybranieckich” o niepodległość Ojczyzny, udaliśmy się w uroczystym pochodzie pod pomnik tego Oddziału, gdzie harcerze wystawili honorową wartę. Złożono wiązanki oraz wieńce z biało-czerwonych kwiatów i zapalono znicze. Uczestnicy rocznicowych obchodów oddali hołd żołnierzom Oddziału Partyzanckiego „Wybranieckich”. Połączyła wszystkich zebranych modlitwa za zmarłych Bohaterów i śpiew Modlitwy obozowej, znanej i śpiewanej niegdyś przez żołnierzy Armii Krajowej, walczących o polską niepodległość z niemieckim okupantem: „O, Panie, któryś jest na niebie, wyciągnij sprawiedliwą dłoń! Wołamy z cudzych stron do Ciebie, o polski dach i polską broń. O, Boże, skrusz ten miecz, co siekł nasz kraj, do wolnej Polski nam powrócić daj!”.
Uroczystą oprawę obchodów rocznicowych zapewniły również poczty sztandarowe: Ochotniczej Straży Pożarnej z Cisowa, Szkoły Podstawowej im. Mariana Sołtysiaka Barabasza w Daleszycach, Światowego Związku Żołnierzy AK z Koła Nr 1 w Kielcach i Oddziału w Daleszycach oraz Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku.
Zdjęcia – Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach (FB)
Po oficjalnych obchodach, przyszedł czas na wspomnienia tamtych trudnych czasów II wojny światowej i rodzinnych losów w ramach rozmów z kombatantami i rodzinami „Wybranieckich”, w rodzinnej atmosferze, w cieniu wiekowych drzew, pamiętających, jak tamte na cisowskich wzgórzach, dramatyczne czasy walki o wolną Polskę. I jakże ponadczasowo brzmią słowa Marii Konopnickiej: „Mówcie, drzewa kochane, opowiadajcie, mówcie! Drzewa milczały, tylko po ich gałęziach przebiegł dreszcz lekki. Krótki, jakby z zimna nagłego”. Cześć i Chwała Bohaterom!!!
Bożena Kraj
CISÓW – zdjęcia B. Kraj