Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej powstało na bazie Towarzystwa Przyjaciół Daleszyc, założonego 29 września 1990 roku. Grupa założycielska TPD składała się 22 osób o różnym wieku i doświadczeniach zawodowych (zdjęcie poniżej).
Fot: zdjęcie założycieli Towarzystwa Przyjaciół Daleszyc.
Do pierwszego Zarządu TPD wybrano następujące osoby: Łebek Władysław Bogdan - prezes, Ostrowski Józef - wiceprezes, Wrona Izabela - wiceprezes, Golmento Stanisław – sekretarz i Smołuch Adolf - członek. W kilkuletnim działaniu TPD udało się miedzy innymi:
- Zorganizować w dniu 23 lutego 1993 roku sesję popularno–naukową dla młodzieży i mieszkańców pod nazwa „W 130 rocznicę powstania styczniowego”. Referat programowy wygłosił gość honorowy – prof. Wiesław Caban z WSP w Kielcach – członek Kieleckiego Towarzystwa Naukowego.
- Powołać w marcu 1991 czasopismo „Daleszyckie Sygnały”, które zostało przekształcone w późniejszym czasie w „Głos Daleszyc”, funkcjonujący do dnia dzisiejszego, obecnie finansowane przez Urząd Miasta i Gminy Daleszyce. Gazetka pod nazwą „Daleszyckie Sygnały” redagowana początkowo przez kolegium w składzie: Anna Oszczepalska, Anna Grabczak, Stanisław Golmento i Stanisław Gołuchowski. Od 1995 roku zmieniła się szata graficzna pisma i zmienił się tytuł na „Głos Daleszyc”, który stał się miesięcznikiem społeczno – kulturalnym Towarzystwa Przyjaciół Daleszyc.
- Opracować i ustawić tablice informacyjne o historii w 4 miejscach na terenie Daleszyc tj. przy kościele św. Michała Archanioła, 2 tablice przy budynku Domu Ludowego oraz na cmentarzu parafialnym w Daleszycach.
Tablica informacyjna na cmentarzu parafialnym w Daleszycach
W dniu 28.12.1999 roku podczas Walnego Zebrania TPD z przyczyn zdrowotnych zrezygnował Prezes Władysław Lebek. W tym dniu jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia na „honorowego członka Towarzystwa” dotychczasowego prezesa Władysława Łebka. Ustępującemu prezesowi ówczesny Przewodniczący Rady Gminy w Daleszycach – Aleksander Kozub i Wójt Gminy - Jerzy Armański wręczyli kwiaty z listem gratulacyjnym i upominkami.
Na tym samym spotkaniu wybrano nowy Zarząd TPD w składzie : Kwiatkowska Magdalena – prezes, Powałkiewicz Maria – wiceprezes, Wójcik Łęcka Janina – sekretarz, Wysocka Agnieszka – skarbnik i Otawski Jan – członek. Komisje Rewizyjna reprezentowali: Lizis Zofia, Piwoński Andrzej i Furmanek Wojciech. W tym czasie postanowiono o rozszerzeniu terenu działania Towarzystwa na całą gminę i powstaniu nowej nazwy Stowarzyszenia. Zmiana działania spowodowała potrzebę zmiany statutu i w dniu 22 sierpniu 2001 roku udało się zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym, nową formułę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej.
Nadzwyczajne Walne zebranie TPZD w dniu 16.01.2005 roku podjęło się reaktywowania działalności. W tym dniu wybrano także nowy zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej w składzie: Furmanek Wojciech - prezes, Oszczepalska Anna - wiceprezes, Golmento Stanisław - sekretarz, Tombarkiewicz Piotr – skarbnik i Kraska Grzegorz - członek. Komisję Rewizyjną wybrano w składzie Pleban Tomasz, Banaszek Tadeusz i Godek Alicja.
Po wyborach samorządowych dotychczasowy prezes Wojciech Furmanek awansował na Wójta Gminy Daleszyce a od 2007 roku na burmistrza Daleszyc.
Podczas Walnego Zebrania sprawozdawczo – wyborczego w dniu 4 lutego 2007r.wybrano nowy Zarząd TPZD w składzie: Anna Oszczepalska – prezes, Sajecka Anna – wiceprezes, Stepień – Cedro Władysława – wiceprezes, Rutkowska Wanda – sekretarz, Furmanek Wiesław – skarbnik, Kwasniewska Stanisława – członek, Kapuścińska Halina – członek, Kryczka Roman – członek. Komisja Rewizyjna wybrana w składzie: Golmento Stanisław, Kapela Katarzyna, Skwark Jarosław W trakcie Walnego Zebrania pani Barbara Sodel – dyrektor Banku Spółdzielczego Daleszyce – Górno przekazała dla TPZD kamerę DVD. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej aktywnie włączyło się do uroczystości przywrócenia praw miejskich dla miasta Daleszyce. Powstała strona internetowa, której autorem był Stępień Dariusz. Przez kilka miesięcy przy TPZD funkcjonowała telewizja internetowa, która z przyczyn niezależnych musiała zawiesić działalność. Powstały nowe pomysły na promocję gminy i działalność Towarzystwa. Wydano 7 numerów Biuletynu Informacyjnego Towarzystwa jako wkładkę do miesięcznika „Głos Daleszyc” - poświęcone głównie historii regionu, faktom i ludziom związanych z ziemią daleszycką. W 2007 roku podjęto koncepcję imprezy pod nazwą „Sasinada” i „Daleszycki jarmark na św. Michała”, które przypominały o przywilejach nadanych Daleszycom przez króla Stanisława Augusta.
Niewątpliwym sukcesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej było nawiązanie współpracy z czeskimi Dalesicami. Wielokrotne wizyty dostarczyły wielu pozytywnych przykładów do naśladowania. W czasie jednej z wizyty zasadzono dęba, jako dar daleszyckiego społeczeństwa. Kontakt z władzami tego miasteczka został przerwany po zmianie władz TPZD po 2012 roku.
Foto: archiwum MGOK w Daleszycach
Z inicjatywy TPZD począwszy od 2006 roku przy cmentarzu parafialnym w Daleszycach zaczęto organizować kwesty w dniu Wszystkich Świętych a zebrane pieniądze umożliwiały odnowienie nagrobków i pomników poległych żołnierzy różnych wojen i znamienitych mieszkańców Daleszyc.
W 2009 roku opublikowano dwa wydawnictwa książkowe: „Daleszycki Jarmark na św. Michała” i skierowany do uczniów podręcznik pomocny w nauczaniu o historii regionu „Na szlakach Daleszyckiej Ziemi”. Dużo pomocy finansowej i zaangażowania w tym czasie przekazał ówczesny Burmistrz Miasta i Gminy w Daleszycach pan Wojciech Furmanek. Poza pomocą finansową Wojciech Furmanek pomógł także zorganizować biuro TPZD w Domu Parafialnym w Daleszycach przy ul. Kościelnej i wyposażyć w podstawowy sprzęt biurowy i komputerowy.
W październiku 2010 roku TPZD otrzymało od Marszałka Województwa Świętokrzyskiego „Świętokrzyska Nagrodę Kultury”. W 2011 roku przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach zrealizowano film promujący walory historyczne i przyrodnicze Ziemi daleszyckiej pod nazwą „Zapisane okiem kamery”.
W dniu 2.12.2012 r. podczas Walnego Zebrania TPZD rezygnację z pełnionej funkcji Prezesa złożyła Anna Oszczepalska. Przez dwa kolejne lata Towarzystwem kierowała Anna Sajecka - wiceprezes przy wsparciu takich członków Zarządu jak: Barbara Cedro – skarbnik, Teresa Rzepecka – sekretarz, Halina Kapuścińska – członek. Komisja Rewizyjna pracowała w składzie: Golmento Stanisław, Wójcik Katarzyna (Kapela). W tym czasie Towarzystwo kontynuowało podjęte działania kulturalne i uczestniczyło w programie „Regio”. W 2013 roku TPZD przy udziale finansowym Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach wydało książkę pod tytułem „Daleszyce – okruchy historii” napisaną przez Annę Oszczepalską.
W grudniu 2014 roku podczas Walnego Zebrania TPZD wybrano nowy zarządu TPZD w składzie: Halina Kapuścińska – prezes, Błaszczyk Karol – wiceprezes, Furmanek Alicja – wiceprezes, Sajecka Anna – skarbnik, Mochocka Paulina – sekretarz oraz Barbara Cedro, Ratkiewicz Irena i Miernik Ewelina jako członkowie zarządu. Komisji Rewizyjnej został wybrana w składzie Stanisław Golmento, Barbara Furmanek, Wiesław Furmanek. Po wyborach nowego Zarządu przybyło członków w tym nowym członkiem TPZD został Burmistrz Dariusz Meresiński. W 2015 roku zorganizowano dużą imprezę z okazji „Dnia Dziecka”, kontynuowano współorganizację „Jarmarku na św. Michała” oraz przeprowadzono akcję w większości sołectw gminy Daleszyce po nazwą „Cała gmina biega razem”. Ponadto zorganizowano loterię fantową podczas „Turnieju Sołtysów Gminy Daleszyce” a także nową imprezę - Puchar Narodów „Strongman” i dystrybucję owoców z Banków Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim, dla mieszkańców gminy Daleszyce.
W dniu 18.02.2016 roku pani Halina Kapuścińska złożyła rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu. Funkcje tą w dniu 22.02. 2016 roku powierzono pani Alicji Furmanek. W tym czasie kontynuowano dotychczasowe formy działalności. Nowymi przedsięwzięciem w 2016 roku była organizacja rekonstrukcji historycznej z okazji wymarszu 4 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej w kierunku Warszawy w ramach akcji „Burza”.
W dniu 28.10.2016 roku w czasie gali zorganizowanej przez samorząd województwa świętokrzyskiego Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej zostało wyróżnienie statuetką, którą odebrali prezes Alicja Furmanek i wiceprezes Karol Błaszczyk.
Kapituła doceniła działania Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej na rzecz integracji i aktywizacji mieszkańców, organizowane akcje pomocowe oraz nowatorskie pomysły. Towarzystwo rozdało potrzebującym ponad 100 ton żywności, pomogło w ten sposób 650 rodzinom. Dzięki prowadzonym zbiórkom podczas cyklicznych spotkań biegowych, pomoc finansową lub rzeczową otrzymały osoby chore i znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.
Akcja „Cała Gmina Biega razem” podjęta w 2015 roku okazała się prawdziwym hitem. Jej organizatorzy postanowili powtórzyć zeszłoroczny sukces organizując kolejną edycję w 2016 roku. Wspólne bieganie mieszkańców gminy Daleszyce zostało zainicjowane w styczniu 2015 roku. Co tydzień biegi odbywały się w innej miejscowości. Tradycyjnie rozgrzewki prowadziła Wioleta Jończyk, trenerka fitness. Coniedzielna gościna w innym sołectwie była czasem ciekawych spotkań i rozwijania cennych stosunków sąsiedzkich. Biegowe imprezy były doskonałym narzędziem promocji zdrowego i aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Podczas rodzinnego festynu z okazji Dnia Dziecka w dniu 5 czerwca 2016 roku świętowano wielki finał Akcji. Podczas Walnego Zebrania Nadzwyczajnego w dniu 24 marca 2017 roku kontynuowano zmiany w statucie TPZD, zgodnie z sugestiami sądu rejestracyjnego. Rok 2018 był w historii Towarzystwa okresem stagnacji.
W lutym 2019 roku podczas Walnego Zebrania Członków TPZD wybrano zarząd w składzie: Alicja Furmanek – prezes, Teresa Dziopa – wiceprezes, Anna Stępień – skarbnik, Stanisław Golmento - sekretarz, Barbara Cedro – członek. Przewodniczenie Komisji Rewizyjnej powierzono Edycie Ziółkowskiej. Stagnacja stowarzyszenia w poprzednim roku spowodowała zawieszenie strony internetowej i wszelkich kontaktów z różnymi instytucjami co spowodowało wiele problemów komunikacji wewnątrz stowarzyszenia z członkami i na zewnątrz z instytucjami. Poza sprawami organizacyjnymi związanymi z rejestracją zmian w KRS i zatwierdzeniem sprawozdań finansowych za 2018 rok, podjęto działania porządkujące współpracę z Burmistrzem, LGD „Białe Ługi”, MGOK i kilkoma Kołami Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Daleszyce. W kwietniu 2019 roku podjęto działania zmierzające do uporządkowania 3 nagrobków na cmentarzu parafialnym w Daleszycach i w porozumieniu z proboszczem parafii uzgodniono zakres prac renowacyjnych.
W dniu 7 sierpnia 2019 roku zorganizowano zebranie sprawozdawcze i spotkanie rekreacyjne dla członków oraz nowych sympatyków TPZD. We wrześniu 2019 roku TPZD uruchomiło stoisko informacyjne podczas „Daleszyckiego Jarmarku na św. Michała”, podczas którego promowano wydawnictwa turystyczne dotyczące ziemi Daleszyckiej oraz zbierano informacje w formie ankiet na temat nowych kierunków działalności.
W trakcie „Jarmarku na św. Michała stoisko TPZD odwiedzili znakomici goście w osobach: pani Anna Kupka – Poseł na Sejm RP i Wicemarszałek Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Renata Janik, które do stoiska otarły w towarzystwie Dariusza Meresińskiego – Burmistrza Miasta i Gminy w Daleszycach.
W sierpniu 2019 roku przedstawiciele TPZD uczestniczyli przy składaniu wiązanek przy pomnikach w rocznicę wymarszu żołnierzy AK w akcji „Burza” oraz w listopadzie na rocznicę Święta Niepodległości Polski.
W dniach 1 i 2 listopada zorganizowano kwestę przy cmentarzu w Daleszycach w której zebrano 10 698,70 zł. Ze środków z kwesty w 2019 roku i lat poprzednich przeznaczono kwotę 10 000 zł. na remont kaplicy cmentarnej a kwotę 6500 zł na odnowienie trzech nagrobków na cmentarzu parafialnym w Daleszycach.
W dniu 21.10.2019 roku w Lokalnej Grupie Działania „Białe Ługi” złożono wniosek grantowy pod nazwą: „Nasze pasje – to życie Daleszan po uzyskaniu praw miejskich po 1569 roku” na kwotę 14951,10 zł, który jest realizowany w 2020 roku.
Pod koniec 2019 roku i w I kwartale 2020 roku TPZD złożyło kolejne wnioski grantowe:
- „Młodzi Daleszanie aktywni społecznie” - konkurs FIO na kwotę 119700 zł. z pomysłami na wsparcie edukacji patriotycznej młodzieży szkół podstawowych i dofinansowanie grupy młodzieży ponadgimnazjalnej w zakresie rekonstrukcji wojskowej na terenie gminy Daleszyce. Wniosek wpisany na listę rezerwową ale nie uzyskał dofinansowania
- „Niech obecność juniorów wspomoże aktywność seniorów” – konkurs ASOS na kwotę 54170 zł na zajęcia edukacyjne i program kulturalny dla seniorów przy udziale młodych wolontariuszy.
- wniosek wstępny pod nazwą „profesjonalny rozwój i odnowa obywatelska TPZD” – konkurs PROO-1a edycja 2020, który uzyskał 39 pkt na 50 możliwych.
- wniosek pod nazwą „Wirtualne muzeum Daleszyc” – konkurs „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.
- wniosek „COVID -19” do Narodowego Instytutu Wolności na kwotę ok 10 tyś. zł.
Napisane wnioski potwierdzają rozważania o nowych kierunkach działalności, skierowanych do seniorów i młodzieży, co jest sugerowane w Strategii Rozwoju Gminy Daleszyc. Aktywność Zarządu i członków rośnie i obserwuje się dobrą współpracę z samorządem gminy Daleszyce a zwłaszcza z Burmistrzem Miasta i Gminy Daleszyce. Utrzymuje się dobra współpraca ze szkołami na terenie gminy oraz Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury, Miejsko Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Miejsko Gminną Biblioteką Publiczną w Daleszycach i Kołem Gospodyń Wiejskich „Widełczanki” w Widełkach.
Jest wiele pomysłów na realizację działalności statutowej, która będzie systematycznie rozwijana. Liczymy, ze wielu mieszkańców gminy może wspólnie z nami realizować swoje marzenia. Naszym aktualnym mottem jest: "Razem możemy zrobić więcej dla siebie i społeczności".
Zapraszamy do wspólnego działania lub członkostwa w TPZD. Jeśli ktoś chciałby być członkiem i wspierać działalność TPZD, może złożyć deklaracje członkowską do wydrukowania ze strony internetowej www.tpz-daleszyce.pl
Zapraszamy
Zarząd TPZD